Dobre pomysły na strefę relaksu w centrum handlowym

Czy tego chcemy czy nie, współczesne centra handlowe stały się ośrodkami życia społecznego. Zaspokajają wiele funkcji – od handlowych, przez kulturalne, aż po integracyjne i socjalizacyjne. Innymi słowy pozwalają zarówno zrobić zakupy, jak i spotkać się ze znajomymi na kawę, a następnie wybrać się razem do kina lub do centrum fitness. 

 

Termin “centrum handlowe” jest nieco przestarzały – to są już właściwie centra spędzania wolnego czasu – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych w rozmowie z Business Insider Polska.

 

 

Shopping Center czy Living Center? 

 

Trend ten jest ogólnoświatowy, a świadomość zmian w postrzeganiu i definiowaniu funkcji centrum handlowego powoduje, że pojawiają się propozycje, by zamiast Shopping Center używać innych określeń.  “Living Center” – miałoby wyróżnić miejsca bardziej prestiżowe, nastawione na wysoką jakość. “Lifestyle Center” natomiast charakteryzuje orientacja na potrzeby lokalnej społeczności, komfort odwiedzających oraz duża przestrzeń rozrywkowo-restauracyjna.

 

Strefa relaksu to istotny element centrum handlowego. Klienci często z niej korzystają, to także wizytówka miejsca. Ważne jest zatem połączenie funkcjonalności z unikalnym charakteremkomentował w portalu Eurobuild Krzysztof Tkaczyk, dyrektor kreatywny w New Amsterdam projekt zrealizowany przez firmę dla CH Platan.

 

Rozbudowane strefy rozrywkowo-kulturalne mają także pozytywnie wpływać na biznes. Dlaczego? Jest to sposób na konkurowanie z tradycyjnym centrum miasta czy handlem on-line.  Przemyślane i dobrze wkomponowane strefy mogą zatrzymać klienta, stają się charakterystycznym miejscem spotkań, zwłaszcza dla młodych ludzi. Zmęczone dziecko czy rodzic także może na chwilę odetchnąć między zakupami. A zadowolony, powracający klient to wymierny zysk dla samego obiektu. 

 

4 pomysły na strefę relaksu

 

Przestrzenie do wypoczynku mogą różnić się między sobą w zależności od tego, jaki mają realizować cel lub dla kogo są stworzone. Oto kilka propozycji stref, w których zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą wszystko czego potrzebują podczas odpoczynku między zakupami. 

 

Mini centrum nauki

 

Centra handlowe również mogą tworzyć swoje przestrzenie, w których celem będzie nauka, ale w formie zabawy i eksperymentów. Pomysł na temat mini centrum nauki oraz scenariusz ścieżki będzie odgrywał tutaj ważną rolę. 

Co może znaleźć się w takiej strefie?

Nie tylko dinozaury 🙂

Atrakcyjną propozycją będą na ekrany i stacje multimedialne, gdzie w formie gier, łamigłówek i układanek można przygotować materiały rozwijające wiedzę, pobudzające intelektualnie i uzupełniające wiadomości. Przy tworzeniu contentu warto pamiętać o dostosowaniu go do różnych grup wiekowych – zarówno pod względem interfejsu, jak i treści. O zasadach projektowania przestrzeni dla dzieci pisaliśmy w artykule na blogu (link).

 

 

Mini centra nauki to również pretekst do organizacji weekendowych warsztatów, podczas których dzieci mogą pogłębić wiedzę, przygotować i wykonać proste eksperymenty oraz ciekawie spędzić czas i dobrze się bawić.

 

Inspiracją mogą być tutaj aplikacje przygotowane przez New Amsterdam dla Hali Stulecia we Wrocławiu lub Energetycznego Centrum Nauki czy Geoparku – Centrum Geoedukacji w Kielcach.

 

 

Multimedialna strefa chilloutu

 

Strefa chilloutu to miejsce stworzone z myślą o tych, którzy szukają wytchnienia od zakupowego szaleństwa. W takiej strefie wypoczynku najważniejszą rolę będą odgrywać elementy, które pozwolą odpocząć i zrelaksować się, a także pozytywnie wpłyną na zmysły.

 

Podstawą są oczywiście wygodne miejsca do siedzenia lub nawet leżakowania. W centrum nauki Hydropolis (Wrocław) na przykład, w strefie relaksu można odpocząć na fantazyjnych leżankach. W tle słychać szum wody, a oświetlenie jest mocno przyciemnione. 

 

 

 

Włączenie multimediów do strefy wypoczynkowej może dodać jej charakteru i rozszerzyć jej możliwości.  Tak jest np. w przypadku przestrzeni, która powstała podczas modernizacji Centrum Handlowego Platan w Zabrzu. Na ścianie otaczającej przestrzeń zamontowano ekran LED o powierzchni 30 mkw, na którym wyświetlane są animacje przedstawiające przyrodę. Jasna kolorystyka dodatkowo podkreśla relaksujący charakter wnętrza. W strefie rozlokowano wiele ławek z wbudowanymi ładowarkami USB, co zapewnia im dodatkową funkcjonalność. Zadbano także o odpowiednią barwę i natężenie oświetlenia.

 

 

 

Miejsce do pracy

 

W ostatnich latach w centrach handlowych pojawił się nowy “rodzaj” klienta – osoby pracujące zdalnie. To klienci, którzy przy okazji zakupów czy spotkań, część czasu poświęcają na pracę i szukają miejsca, gdzie komfortowo mogą otworzyć laptopa i napisać kilka e-maili. Strefy wspólnej pracy (coworking) pojawiają się coraz częściej w nowych inwestycjach (np. w krakowskiej Serenadzie znajdziemy długie stoły do pracy). Tego typu przestrzenie powinny być wyposażone przede wszystkim w ergonomiczne stoły i krzesła, sofy czy fotele, odpowiednią kolorystykę, oświetlenie i spokojną muzykę oraz dobry internet – ale na szczególną uwagę zasługują projekty, które innowacyjnie podchodzą do tego zagadnienia.

 

Przykładem ponownie może być strefa w CH Platan, gdzie głównym elementem projektu są specjalnie zaprojektowane „tuby” – gigantyczne okrągłe formy, nawiązujące do natury, które mogą pełnić różne funkcje – w tym właśnie coworkingowe. Może w nich pracować i rozmawiać jednocześnie kilkanaście osób, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Ten oryginalny projekt łączy efektywne wykorzystanie powierzchni z zapewnieniem klientom możliwości spędzenia czasu w przestrzeni o kameralnym charakterze.

 

 

Alternatywą są miejsca, gdzie klienci mogą popracować… nad formą. Wyposażenie części przestrzeni w przyrządy sportowe, znane np. z siłowni zlokalizowanych w parkach itp. idealnie wpisuje się w trend promowania zrównoważonego stylu życia. 

 

Interaktywny plac zabaw

 

Zewnętrzna strefa relaksu także powinna stanowić wizytówkę miejsca i mieć unikalny charakter, także może być interaktywna oraz atrakcyjna dla dorosłych i dla dzieci jednocześnie. Multimedialny plac zabaw stworzony przez New Amsterdam przed warszawskim Centrum Handlowym Arkadia spełnia wszystkie z tych kryteriów – nowoczesny design łączy z wywołującymi pozytywne emocje efektami, takimi jak zmieniające się i podążające za aktywnością użytkowników światła, co sprawia, że jest atrakcyjny o różnych porach dnia.

 

 

 

Kreowanie doświadczeń klienta

 

W dobie możliwości zrobienia tych samych zakupów z domowej kanapy, zachęcenie do wyjścia z domu i namówienie klienta, by udał się do konkretnego centrum handlowego (a w dalszej perspektywie zyskanie jego lojalności) jest wyzwaniem. Dlatego funkcja centrum handlowego się zmienia, a strefy rekreacyjno-wypoczynkowo mogą stać się magnesem dla potencjalnych klientów – jeśli są zrealizowane z pomysłem, innowacyjne i zgodne z charakterem miejsca. Budują pozytywne i wyjątkowe doświadczenie klienta, które staje się najsilniejszą przewagą na konkurencyjnym rynku retail & leisure.