Jakie multimedia zastosować w biurze?

Ponad 10 mln m kw. – z takiej powierzchni biurowych korzystamy obecnie w Polsce. Biuro, czyli miejsce pracy i wymiany myśli, musi być komfortowe i wspierać wydajność pracownika. Czy skandynawski design i wspólne przestrzenie wystarczą? A co z technologią? Czy ma ona znaczenie w takich miejscach?

 

Dziś praca opiera się na innowacji – dlatego tradycyjne biura stopniowo odchodzą do lamusa. Wśród nowych trendów takich jak home office (praca zdalna), hot desking czy standing desks, w ostatnim czasie na pierwszy plan wysuwa się idea przestrzeni do pracy wspólnej połączonej wiedzą, kreatywnymi pomysłami i, to co nas najbardziej interesuje – technologią.

Co determinuje zmiany w podejściu do projektowaniu biura?

Według badań, spędzamy przy biurku w miejscu pracy nawet 10 lat! To nawet ⅛ naszego życia. Kto z nas chciałaby spędzić ten czas w nieprzyjaznym, surowym i zamkniętym miejscu? Chyba nikt. A zwłaszcza mocno już obecne na rynku pracy pokolenie Millenialsów, które do 2030 roku będzie stanowiło 75% wszystkich pracowników.

Przedstawiciele obu tych pokoleń cenią sobie przede wszystkim swobodę, otwartość i elastyczną formułę pracy, rozliczanie za efekty, a nie za czas spędzony w pracy oraz kreatywność i innowacyjność. Zdają sobie sprawę, że możliwość swobodnej wymiany myśli z współpracownikami podnosi ich efektywność. Z drugiej strony, doceniają takie miejsca jak sale do pracy indywidualnej, w grupie, a także strefy odpoczynku czy mniej formalnych spotkań.

Przestrzeń, w której realizują się zawodowo powinna ich również inspirować i pobudzać, dlatego zwracają uwagę na jakość środowiska pracy.

Indywidualne projekty, które oddają wartości i specyfikę firmy to absolutny trend w projektowaniu przestrzeni. Warto dodać, że nieodłącznym elementem postrzegania świata przez współczesnych pracowników jest technologia, którą wykorzystują w pracy: laptopy, smartfony, projektory, ekrany multimedialne itp.

Stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy dla współczesnych pokoleń jest wyzwaniem dla pracodawców, architektów oraz projektantów multimediów wspierających pracę lokatorów biur.

Biuro wprowadzone na wyższy poziom technologiczny

Dziś przestrzenie biurowe nadal jednak promują się przede wszystkim pięknymi i funkcjonalnymi wnętrzami zaprojektowanymi do pracy, relaksu, które pozytywnie wpływają na koncentrację. Jeżeli chcemy, aby wszyscy nasi pracownicy i teamy pracowały wydajnie, koniecznie jest stworzenie miejsc oraz wyposażenie ich w narzędzia ułatwiające współpracę.

Jak wynika z wielu badań, projektując miejsce pracy nie możemy ograniczać się do biurek i salek. Im więcej kreatywnych dodatków i usług zlokalizujemy w przestrzeni biurowej, tym lepiej dla naszych pracowników.

Poza tym, z biurowca można uczynić swój atut w walce o wysoko wykwalifikowanych pracowników i wykorzystać go strategii employer brandingowej.

Z pomocą przychodzą nowe technologie i multimedia. Obok pięknych i funkcjonalnych open space’ów, pokojów skupienia, przestrzeni wspólnych jak kawiarnia, niezwykle ważny jest aspekt samej technologii zastosowanej w biurze. To jaki sprzęt multimedialny i gdzie oddany zostanie w ręce pracowników, zdecyduje o ich wydajności, komunikowaniu się z członkami zespołu i kreatywności.

Showroom – multimedialna rewolucja w firmie

Pokój konferencyjny to jeden z ważnych elementów biura. Co w pokoju konferencyjnym przyda się Twoim pracownikom? Multimedialne dotykowe ściany! Sterowanie planszami czy filmami za pomocą gestów odczytywanych przez detektor ruchu przestało być domeną filmów science-fiction – dziś to technicznie osiągalne i zdobywające coraz większą popularność narzędzie.

Dla tych, którzy wolą patrzeć na wszystko z góry, rozwiązaniem jest interaktywny stół konferencyjny, stanowiący jednocześnie centrum zarządzania multimediami. Bardzo ciekawą opcją dla handlowców są mappingi przestrzenne umożliwiające natychmiastową zmianę otoczenia, pozwalają przenieść spotkania biznesowe czy sprzedażowe na wyższy poziom. Spełniają one podstawowe założenie biznesu: zwiększają produktywność i skuteczność, niezależnie od tego, czy aktualnym wyzwaniem jest analiza big data, podjęcie decyzji, rozwiązanie złożonego problemu czy prowadzenie negocjacji.

Warszawski showroom T-Mobile

Miejscem, które łączy te funkcje oraz technologie jest showroom. W New Amsterdam dla firmy Kronpol w Żarach stworzyliśmy showroom, w którego skład wchodziła również nowoczesna sala konferencyjna. W okrągłej przestrzeni przeznaczonej na spotkania zaaranżowaliśmy centralnie umieszczony stół konferencyjny oraz stół dotykowy, które służą jako centrum zarządzania multimediami. Za jego pomocą można sterować prezentacjami, filmami i mappingiem, które wyświetlane są na złożonym z 15 monitorów bezszwowych ekranie. Na ścianach sali wyświetlany jest mapping przenoszący uczestników w otoczenie lasu. Sala konferencyjna wypełniona jest dodatkowymi ekranami dotykowymi, na których gość może poznać historię firmy.

Mapping przestrzenny zastosowany w siedzibie firmy Kronopol w Żarach

Nowe technologie służą nie tylko celom biznesowym czy pracowniczym, ale również spotkaniom czy szkoleniom organizowanym wśród pracowników. W większych przestrzeniach, jak parki technologiczne dużą popularnością wśród lokatorów-pracowników cieszą się showroomy.

Wnętrze showroomu w siedzibie firmy Kronopol w Żarach

Visitor’s center, czyli centrum informacji w biurze

Wykorzystanie digital signage, czyli ekranów, które pozwalają na przekazywanie wybranych treści zlokalizowanych np. w częściach wspólnych biura, pozwala na swobodny przepływ informacji o planowanych wydarzeniach, aktualnościach, informacji o firmie dla nowych pracowników (przewodniki) czy po prostu zabawę. Zarządzanie treścią wspiera dedykowane system. W New Amsterdam jest to HiLight. Bardzo prostym przykładem do zastosowania w biurze będzie możliwość wyświetlania na specjalnym ekranie koło drzwi wejściowych do sali konferencyjnej statusu rezerwacji.

Innym rozwiązaniem dla biura jest stworzenie visitor’s center, czyli miejsca gdzie każdy może wyszukać wybrane informacje. Podobny projekt zrealizowaliśmy na zamówienie Centrum Kultury w Gdyni. CultureBox to wielofunkcyjne centrum informacyjne, którego celem jest przekazywanie informacji o miejskich inwestycjach w angażującej odbiorcę, multimedialnej formie. Odwiedzający mogą za pomocą dotykowych monitorów wyposażonych w dedykowane aplikacje, sprawdzić np. bieżące wydarzenia kulturalne. CultureBox pełni również rolę integracyjną – w jego przestrzeni infokiosku można usiąść i odpocząć.

Innovation room – przestrzeń do burzy mózgów

Biuro może oferować znacznie więcej niż „tylko” możliwość realizacji powierzonych zadań w ramach pracy. „Wspólna praca” wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom pracownika: elastyczności oraz przynależności, pozwalając kreatywnym umysłom rozwinąć skrzydła.

Biuro wydaje się idealnym miejscem do zastosowania technologii dotykowej. Za pomocą dotyku można wejść w interakcję z wyświetlanym materiałem, poczuć pracę z contentem, skalować i przemieszczać go według potrzeb.

Przestrzenie, w których mogą spotykać się specjaliści na burze mózgów czy pracę nad projektem, powinno być wyposażone w narzędzia umożliwiające współpracę.

Innovation room nadaje się do tego idealnie.

Innovation rooms może być wyposażony w wielkoformatowe ekrany dotykowe, które pozwalają na współpracę zespołubrain storms, pracę nad materiałem, wprowadzanie poprawek, dodawanie nowych rozwiązań i oczywiście konstruktywną dyskusję oraz integrację. Takie miejsce może być uzupełnione o interaktywny stół dla tych, którzy wolą pracować na płaskich powierzchniach.

Klasyczne flipcharty odchodzą do lamusa. Przenośne interaktywne filpcharty staną się podstawą wyposażenia coworkingów. Dzięki możliwości pisania czy rysowania po ekranie, współdzielenia i udostępniania notatek powstałych podczas spotkania, pracujące w zespole osoby mogą efektywnie dzielić się swoimi poprawkami w czasie rzeczywistym.

Dzięki animacjom, projekcjom oraz technologiom wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości najbardziej twórcze (a niekiedy nieco szalone) idee mogą w krótkim czasie ożyć i pobudzić dalszą dyskusję.

W takich miejscach kreatywność znacząco wzrasta, a to – jak wiadomo – jest podstawą innowacyjności.

Sztuka balansu w biurze

Kluczem do sukcesu przyjaznej przestrzeni biurowej jest także komfort jego użytkowników. Nie chodzi tu wyłącznie o oryginalny design i wygodę pracy, ale także o… relaks. Jest on niezbędny, by zapewnić sobie właściwy work-life balance.

Dobrze zaprojektowane i angażujące rozwiązania w przestrzeniach wspólnych (np. aranżacje przestrzenno-plastyczne oraz oświetlenie w strefie relaksu czy interaktywne wyspy – place zabaw dla dorosłych, gdzie mogą na chwilę oderwać się od pracy i „odświeżyć” umysł) sprawiają, że kandydaci zaczynają marzyć o takim miejscu pracy.

I trudno się temu dziwić – to chyba jedyny model otwierający się na pracę ludzi nowej generacji.

Autor: Wojciech Florczyk, CEO New Amsterdam