5 zasad projektowania przestrzeni dla dzieci w centrach handlowych

Centra handlowe stają się dziś tzw. trzecim miejscem, które odpowiada nie tylko na potrzeby konsumenckie. Szczególną grupą klientów tych miejsc są rodzice z dziećmi. Projektanci nowoczesnych obiektów handlowych nie mogą o nich zapominać, projektując przestrzenie wspólne.

 

Jak wskazują badania Colliers International, już 1/3 rodziców odwiedzających centra handlowe w Warszawie z dziećmi w wieku 4-12 lat zwraca uwagę na ofertę rekreacyjną, w tym place zabaw oraz eventy towarzyszące. Skłonni są wybierać miejsca, które oferują odpowiednią rozrywkę i zajęcia dla dzieci na czas zakupów. To bardzo ważny sygnał dla właścicieli obiektów handlowych.

Projektowanie przestrzeni, które będą przyciągały dzieci i ich rodziców jest nie lada wyzwaniem. W ostatnim numerze (08/2017) Shopping Center Poland Magazine komentowaliśmy, jak ważne jest tworzenie dedykowanych przestrzeni dla dzieci oraz jaką rolę powinny pełnić – zobacz artykuł na stronie Retalinet.

Dziś odpowiemy na pytanie, jak projektować miejsca w centrach handlowych dla dzieci, które nie tylko będą je bawić i edukować, ale również przynosić korzyści właścicielom obiektu. Oto 5 zasad, o których należy pamiętać.

Podziemia Rynku dzieci_new amsterdam

Historia, która edukuje i bawi

Punktem wyjścia w projektowaniu miejsc przeznaczonych dla dzieci jest opowieść, czyli to co chcemy przekazać za pomocą aranżacji przestrzeni. Dzięki starannie przygotowanej narracji dzieci mogą puścić wodzę fantazji i czerpać radość z zabawy – istotnego elementu ich życia.

Prace nad wyspą dla najmłodszych należy więc rozpocząć od stworzenia scenariusza ścieżki edukacyjnej i koncepcji aranżacji przestrzennej. Nasza historia ma przenieść dzieci w inny, nieznany im dotąd świat. Kosmos, egzotyczna dżungla czy łąka polna itp. – to miejsca, o których można uczyć się już od najmłodszych lat i poznawać ich tajemnice.

Fizyczne aspekty przestrzeni, jak wystrój, światło, multimedia mają sprawić, że dziecku będzie łatwiej wyobrazić i poczuć mikroświat, który dla niego przygotowaliśmy.

Dobra opowieść jest punktem wyjścia do zaprojektowania przestrzeni tematycznej, scenografii, zaplanowania potrzebnych multimediów, systemów zarządzania treścią i oczywiście zaprojektowania samej zabawy. Zabawy, która dostarcza nie tylko czystej fizycznej rozrywki, ale również pobudza dziecko intelektualnie i kreatywnie.

Edukacja przez zabawę

Czas spędzony (często kilka godzin) w przestrzeniach dla dzieci w centrum handlowym nie powinien być tylko możliwością fizycznego „wyszalenia się”, jak na placu zabaw. Potwierdzają to m.in. najnowsze badania Narodowego Centrum Kultury (raport „Między zabawą a sztuką” z maja 2017 roku), którego pierwsze wnioski dotyczą świadomości rodziców.

„Rodzice wybierając ofertę kulturalną dla swoich dzieci preferują wytwory i zajęcia, które mają wspierać rozwój dziecka – mają wartość edukacyjną, a więc przekazują dzieciom wiedzę i umiejętności doceniane w szkole” oraz „preferują ofertę kulturalną aktywizującą dzieci”.

Odpowiedzią na ten trend jest podejście edutainment, czyli nauki poprzez zabawę.

Podczas planowania działań programowych centrum nauki stosuje się tzw. trójkąt efektywności zapamiętywania Edgara Dale’a. Badania Dale’a pokazują, że po dwóch tygodniach pamiętamy aż 90% rzeczy, które mówimy lub robimy wykonując lub symulując rzeczywiste działania. Dla porównania – 10% tego, co czytamy, a 50% tego co słyszymy i widzimy, obserwując rzeczywiste działanie lub patrząc na eksponat. W przypadku czytania okazuje się, że 90% informacji po prostu ginie w naszej pamięci bezpowrotnie.

Zdjęcie pochodzi z archiwum Muzeum Śląskiego w Katowicach

Dziecięcy mózg chętnie chłonie wiedzę i nowe informacje – należy mu to tylko umożliwić, stosując aktywizujące zadania, różnorodność bodźców zewnętrznych i przede wszystkim intelektualne wyzwania. To podejście w centrach handlowych jest nadal często niedoceniane. A wystarczy popatrzeć na popularność i statystykę odwiedzin centrów nauki, jak to w Warszawie – Centrum Nauki Kopernik czy Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, które projektował zespół New Amsterdam.

Co usłyszę, zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co zrobię, zrozumiem – sentencja Konfucjusza mówi wiele o mechanizmie uczenia się

Za pomocą gier, jak dopasowywanie klocków, odkrywania prostych przedmiotów codziennego użytku, ekranów dotykowych, ekranów z przyciskami, które pozwalają wywołać reakcje np. dźwiękowe, interaktywnych stołów, przestrzennych układanek, malunków i urządzeń na ścianach lub podłodze, możemy realizować zaplanowaną edukację.

Multimedia jako łącznik między zabawą i edukacją

Już 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, a co czwarte robi to codziennie. 79% wykorzystuje je do oglądania filmów, a 62% do grania w gry.

Podziemia Rynku dzieci_new amsterdam

Urządzenia multimedialne to narzędzia do prezentowania treści, które pozwalają łączyć dwie wspomniane wcześniej funkcje: rozrywkę i edukację. Przede wszystkim można wejść z nimi w interakcję i wywołać daną reakcję. Wykorzystanie ekranów dotykowych, sygnałów dźwiękowych i efektów wizualnych to doświadczenie, które dla dzieci jest interesujące. Animacje, mapping czy projekcje są sposobem na przyciągnięcie uwagi młodego odbiorcy i symulację różnych, trudnych do zrozumienia zjawisk.

Multimedia rozwijają także spostrzegawczość, zdolność reagowania, kompetencje medialne – pobudzając do pracy wszystkie zmysły.

Wykorzystanie digital storytellingu ma również pozytywny wpływ na zdolności rozumienia i zapamiętywania.

Multimedia to tylko uzupełnienie całej koncepcji. Dla dziecka bardzo ważne są zabawy manualne, możliwość dotknięcia czegoś realnego, ze strukturą i kształtem. W projektowaniu przestrzeni dla dzieci umiejętne połączenie digitalu ze światem materialnym jest najważniejsze. Przykładem może być tutaj nasza wystawa “Na tropie Tomka” w Muzeum Śląskim, którą otwarto w 2017 roku (o szczegółach wystawy można przeczytać m.in. w Gazecie Wyborczej).

Czy wiesz, że wystawa „Na tropie Tomka” znalazła się również w TOP 5 interaktywnych muzeów w Polsce?

 

To jednak nie koniec listy benefitów, jakie daje nam wykorzystanie multimediów. Centra handlowe oferujące dzieciom coś więcej niż tylko zabawę na placu zabaw, zyskują na atrakcyjności w oczach dbających o rozwój swoich pociech rodziców i finalnie to one mogą czerpać najwięcej korzyści z takiego podejścia.

Przygotowane multimedia mogą zostać wykorzystane także do wielu innych rzeczy dziejących się w centrum handlowym. Nowe technologie, dzięki stałej aktualizacji kontentu w ramach usługi abonamentowej, pozwalają na dostosowanie się pory roku, świąt lub promocji, jak zbliżająca się premiera w kinie. Aktualizacja i zmiany zawartości to niewątpliwa zaleta i przewaga multimediów na tradycyjnymi formami rozrywki.

Dzięki temu możemy regularnie uatrakcyjniać przestrzeń i podtrzymywać zainteresowanie dziecka, które zawsze znajdzie coś nowego i interesującego dla siebie. Możliwości multimediów to również pole do współpracy z najemcami centrum handlowego.

Przyjazne technologie

Młodzi odbiorcy są otwarci na nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, dlatego przeznaczona dla nich przestrzeń w galerii handlowej to także okazja do ich zaprezentowania. Przygotowanie stanowisk VR, która pozwala wejść w całkowicie nowy świat i doznania, AR – zmieniające otaczające nas środowisko czy living walls, które zmusza do aktywności nie tylko ciało, ale i mózg, to rozwiązania, które zaangażują najmłodszych gości i… nie nudzą ich.

projektowanie przestrzeni dla dzieci_new amsterdam

Dla rodziców ważnym aspektem jest fakt, że technologia to nie tylko kolejna forma rozrywki i zabawy, ale i efektywnej nauki oraz możliwość poznawania świata. Elementy te będą stanowiły także magnez dla starszych dzieci, które napotykają informacje o nich w sieci, a wizyta w centrum handlowym będzie okazją do ich przetestowania.

Rozróżnienie wiekowe

Potrzeby i umiejętności różnią się na poszczególnych etapach rozwoju dzieci. Projektanci, których zaangażujemy w projektowanie wysp interaktywnych dla dzieci muszą udowodnić, że nie zapominają o rozróżnieniu wieku i zdolności poznawczych swoich odbiorców. 3-latek i 12-latek nie będą bawić się tymi samymi przedmiotami w ten sam sposób. Dlatego m.in. zaprojektowanie uniwersalnej przestrzeni „dla wszystkich” jest nie tyle niemożliwe, co bezsensowne.

jak projektować przestrzenie dla dzieci_new amsterdam

Aby w pełni zaangażować małych gości, historia i ścieżka edukacyjna muszą być dostosowana do ich etapu rozwoju. Dotyczy to także wcześniej wspomnianych multimediów, technologii czy przedmiotów umożliwiających aktywne poznawanie oraz zabawę. Umiejętności komunikacje, manualne i motoryczne diametralnie różnią się w zależności od wieku dziecka.

Wyspy multimedialne dla kilkuletnich pociech powinny być dostosowane technicznie – m.in. do ich wzrostu, możliwości poruszania się.

Różnice powinny być widoczne już na poziomie interfejsów multimediów i liczby bodźców, które dziecko w danym wieku odbiera i potrafi przetworzyć. Dostosowana do wieku musi być również narracja.

Historie i informacje przedstawiane najmłodszym będą znacznie prostsze i bardziej skoncentrowane na aspektach zabawy. Nieco więksi odbiorcy będą zaś chętniej korzystali z urządzeń multimedialnych i nowych technologii, co sprawi, że stworzenie ścieżki narracyjnej ma w tym przypadku znacznie większe możliwości.

jak projektować dla dzieci_new amsterdam

Przy opracowywaniu przestrzeni interaktywnych dla dzieci jako projektanci musimy pamiętać, że dzieci w różnym wieku cenią inne aspekty zabawy z rówieśnikami. Musimy uwzględnić zarówno potrzebę pracy w grupie, jak i rywalizację lub indywidualne zadania.

Kto korzysta?

Potencjał interaktywnych i mądrych przestrzeni dla dzieci w galeriach handlowych jest ogromny i przynosi obustronne korzyści: dzieci mogą się bawić i uczyć, a rodzice zabierając je ze sobą na zakupy, wiedzą, że czas spędzony w tym miejscu będzie miał wartość dodaną.

Finalnie, to jednak centra handlowe korzystają na tym podejściu najwięcej. Nie tylko tworzą wizerunek miejsc przyjaznych dzieciom, stawiających na coś więcej niż prostą zabawę. Mogą twórczo zagospodarować niewynajęte przestrzenie, zyskując na atrakcyjnością, a nowe technologie, dzięki stałej aktualizacji kontentu mogą być atrakcyjnym nośnikiem informacji dla najemców.

Autor: Wojciech Florczyk, CEO New Amsterdam